Barion Pixel

Vítejte v bájné zemi Narůbie

Vítejte v bájné zemi Narůbie, kde žije kmen Narůbianů a vše se děje tak nějak naruby. Pojďme se společně podívat na zoubek této magické zemičce, kterou poznávaly a objevovaly poslední dubnový víkend naše děti se svými rodinami. A to během historicky prvního tábora odvahy na území České republiky.

Vítejte v bájné zemi Narůbie, kde žije kmen Narůbianů a vše se děje tak nějak naruby. Pojďme se společně podívat na zoubek této magické zemičce, kterou poznávaly a objevovaly poslední dubnový víkend naše děti se svými rodinami. A to během historicky prvního tábora odvahy na území České republiky.

Hned po příjezdu rodiny přivítaly místní obyvatelé, Narůbiané, v podaní našich dobrovolníků. Provedli je po své krásné zemi, skrz liánový les, zahradu divokých květin, až k místům, kde se táborníci setkali například s lítajícími rybami. Během hlavních zpráv moderovanými náčelníkem kmene, se táborníci dozvěděli například o místní sopce, která se probudila k životu nebo o nedostatku herců v místním divadle. Během reklamních bloků byly představeny rodinám pravidla tábora pomocí pantomimy. Zazněla také písnička „Tancuj“ od kapely Mirai, kterou se Narůbijský kmen svolává k tanci nebo  písnička „Což takhle dát si špenát“, která oznamuje čas jídla a podobně. Už tomu životu v Narůbii přicházeli táborníci na chuť, když z nenadání bylo vysílání přerušeno důležitou zprávou.

Narůbijcům byl ukraden krystal odvahy, který je důležitý pro jejich existenci. A tím začíná naše celotáborová hra. Náčelník poslal pro poustevníka, který měl mapu ke krystalu, ale ten se rozhodl, že ji nechce jen tak vydat, protože je stará a vzácná. Poustevník tedy promluvil k táborníkům a zavázal se, že mapu vydá, pokud prokáží svojí chrabrost a odvahu. V tu chvíli se začaly objevovat v Narůbijské zemi stanoviště, které jednotlivé rodiny navštívily a plněním úkolů získávaly balónky odvahy. Tyto balónky následně vkládaly do velké nádoby, kterou měly za úkol naplnit, aby jim poustevník vydal mapu ke krystalu odvahy. To se ale už setmělo a vyrazit na cestu za tmy by bylo nebezpečné, a tak se táborníci vydali na další dobrodružství vyspat do svých komnat v Narůbii.

Hned po rozbřesku se tábornici vydali do divadla a pomohli nahradit chybějící herce. Pak navštívili místní kino a pomocí stop-animace pomohli vytvořit dokument o náčelníkovi. Po cestě dál vešli do vědeckého ústavu, kde vytvořili měření k vědeckým experimentům. Když měli vše splněno, tak přišel zlatý hřeb celého dne. Úniková místnost, kde tábornici museli pomocí klíčování šifer zachránit zvířata před erupcí sopky. Tímto ale náročný den nekončil. Za soumraku se vydali naši tábornici na cestu s mapou, kterou získali předešlý den od poustevníka. Na cestě potkali příšeru, která hlídala krystal odvahy. Ta si ale dala velkou večeři a už spala, když k ní táborníci dorazili. Táborníci proto museli přijít na zaklínadlo, kterým ji probudí. Běhali mezi jednotlivými dobrodružnými stanicemi a získávali jednotlivé slabiky, ze kterých se jim pak podařilo vytvořit to správné zaklínadlo a příšeru probudit.

Příšera jim ale krystal odvahy vydat nechtěla, protože se chtěla smát a bavit. Našim rodinám zadala úkol: „Táborníci, připravte si pro mne zábavné scény, při kterých se budu za břicho popadat,“ řekla. A tak se vydali všichni na kutě. Po načerpání energie přes noc se táborníci vydali plnit tzv. Bobříkovy výzvy. Těmi je provedli naši milí obyvatele Narůbie. Rodiny si vyzkoušely například jízdu na koni, horolezeckou stěnu či střelbu z luku na cíl. Všichni naši táborníci splnili výzvy na jedničku, a tak prokázali, že mají pořádný kus odvahy a schopnosti, o kterých možná ani oni sami nevěděli.

Během odpoledne si pak každá rodina postavila svůj dům snů. Z kostiček LEGO. A že to byly teda krásné domy. Když se začalo smrákat, vydali se táborníci zpátky za příšerou, aby jí předvedli, jaké scénky si pro ni připravili. Příšeru scénky velice pobavily, a tak se rozhodla, že táborníkům krystal odvahy vydá. Obyvatelé Narůbie uvítali táborníky zpět s velkou famfárou a poděkovali jim za jejich odvahu.

Následující den, již v poklidu a míru Narůbie, Narůbiané pomohli táborníkům si vyrobit vlastní krystal odvahy, který je bude chránit na jejich další cestě. Bude jim připomínat všechny odvážné momenty, které společně zažili během tohoto víkendu. Na rozloučenou si všichni zatančili táborový tanec, uvázali si táborové náramky a vydali se nazpět do svých domovů.

Opět se potvrdilo, že odvážným štěstí přeje a rodiny domů z tábora odjížděly plni krásných pocitů, s novými přátelstvími, zkušenostmi, které by jinak nezažily a vzpomínkami, které je budou ještě dlouho provázet. Takový byl náš první tábor odvahy. Bátor Tábor.

Jarní tábor odvahy byl určen pro děti s onkologickým onemocněním a jejich rodiny včetně sourozenců. Program, který rodiny za celé 4 dny zažily, byl přizpůsoben jak samostatně pro děti, rodiče a sourozence, tak i tomu, aby rodiny spolu plnily různé odvážné úkoly jako celek. Kombinace hry a terapeutických metod ukázala dětem, že dokáží mnohem více, než co si myslí a že díky této zkušenosti zvládnou porazit ledajakou nemoc či cokoliv, co jim bude stát v životní cestě. Rodičům připomněla, že jejich děti jsou silné, šikovné a samostatné. Důležitým faktorem je účast celé rodiny, takže i sourozenců nemocných dětí. Jejich role v rodině je velice důležité a my jsme moc rádi, že se mohli zapojit. Zároveň bylo potřeba dodržovat přísná bezpečností opatření, aby rodiny přijely na tábor zdravé a stejně zdravé i odjížděly. Jen s větší radostí a zážitky uloženými ve svých srdcích.

Další tábor nás čeká již na podzim, tak se těšte a pomalu si připravujte přihlášky!